Chieftec Power Supply|CHIEFTEC|APB-400B8|200 - 240 V|400 W|APB-400B8-BK
Availability: In Stock Availability 50
ID: 50295
Product Code: APB-400B8-BK
Barcode 753263078506
Payment options
Delivery options
Specification
ac input frequency: 47 - 63 Hz
ac input voltage: 200 - 240 V
category code: PSU
cncode: 85044095
depth: 150 mm
fan diameter: 120 mm
height: 87 mm
input current: 200-240V / 3.0A A
model name: APB-400B8
product colour: Black
Supported motherboard form factors: ATX
unit box height: 0.16
unit box length: 0.22
unit box width: 0.1
unit calculated volume: 0.00352 cubm
unit calculated weight: 1.17 kg
units per shipping box: 1
weight: 1170 g
width: 140 mm
Description
The new VALUE SERIES offers both quality and 80 PLUS® 230V EU efficiency at a highly competitive pricing. Equipped with a vast amount of required connectors, long native cables and a silent running fan with installed thermal board, the PSU runs quietly on full load and provides REAL POWER, thereby providing all security features. Certified by CE, CB, EAC, TÜV and amongst many others, it’s the VALUE choice!