Chieftec Power Supply|CHIEFTEC|500 Watts|PFC Active|APB-500B8
Availability: In Stock Availability 100
ID: 50296
Product Code: APB-500B8
Barcode 4710713230569
Payment options
Delivery options
Specification
ac input frequency: 50 Hz
ac input voltage: 230 V
category code: PSU
certification: CE, CB, TÜV, EAC
cncode: 85044095
compliance certificates: RoHS
cooling type: Active
depth: 140 mm
efficiency: 80 %
fan diameter: 120 mm
harmonized system (hs) code: 84733020
height: 87 mm
input current: 4 A
number of fans: 1 fan(s)
on/off switch: Yes
product colour: Silver
Purpose: PC
summary: Chieftec Value APB-500B8. Total power: 500 W, AC input voltage: 230 V, AC input frequency: 50 Hz. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Cabling type: Non-Modular. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS. Product colour: Silver, Cooling type: Active, Fan diameter: 12 cm. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, CB, TÜV, EAC
unit box height: 0.15
unit box length: 0.22
unit box width: 0.09
unit calculated volume: 0.00297 cubm
unit calculated weight: 1.23 kg
units per shipping box: 1
width: 150 mm