Chieftec Power Supply|CHIEFTEC|600 Watts|Efficiency 80 PLUS|PFC Active|APB-600B8-BK
Availability: In Stock Availability 50
ID: 39638
Product Code: APB-600B8-BK
Barcode 753263078377
Payment options
Delivery options
Specification
category code: PSU
cncode: 85044095
colour: Black, Black
cooling system: 12cm fan
dimensions: 140mm x 150mm x 87mm
efficiency: 80 PLUS
model: VALUE 600W
pfc: Active
product net weight: 1.32 kg
psu: ATX 2.3
psu output power: 600 Watts
unit box height: 0.16
unit box length: 0.23
unit box width: 0.1
unit calculated volume: 0.00368 cubm
unit calculated weight: 1.44 kg
units per shipping box: 1
Description
The VALUE SERIES offers both quality and 80 PLUS® 230V EU efficiency at a highly competitive pricing. Equipped with a vast amount of required connectors, long native cables and a silent running fan with installed thermal board, the PSU runs quietly on full load and provides REAL POWER, thereby providing all security features. Certified by CE, CB, EAC, TÜV and amongst many others, it’s the VALUE choice!