G.skill NB MEMORY 8GB PC12800 DDR3/SO F3-1600C11S-8GSL G.SKILL
Availability: In Stock Availability 30
ID: 44522
Product Code: F3-1600C11S-8GSL
Barcode 4711148591744
Brand: G.SKILL
Payment options
Delivery options
Specification
category code: MEB
cncode: 84733020
frequency speed: 1600 MHz
memory module capacity: 8GB
memory type: DDR3
nominal voltage: 1.35 V
number of modules: 1
product net weight: 0.02 kg
total capacity: 8GB
unit box height: 0.015
unit box length: 0.17
unit box width: 0.07
unit calculated volume: 0.0001785 cubm
unit calculated weight: 0.03 kg
units per shipping box: 1
Description
Low Voltage, High Performance
Required only 1.35V, the G.SKILL low voltage SO-DIMM memory kit consumes less power and generates less heat. It is the perfect memory solution to extend your laptop's battery life and enhance the stability due to lower temperature.
DDR3 1.5V Support
Does your system only support DDR3 1.5V SO-DIMM? No problem! G.SKILL 1.35V SO-DIMM kit is also compatible with systems that support DDR3 1.5V!